bezbolesne oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Kardiolog poprzez wykonanie badania EKG otrzymuje wiele cennych informacji na temat działania serca badanego pacjenta. Podczas badania elektrokardiograficznego sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego poprzez umieszczenie na ciele pacjenta specjalnych elektrod. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta oraz kończynach gromadzą informacje o pracy serca i przesyłają je do specjalnego aparatu EKG. Dane zebrane przez elektrody są zapisywane na specjalnej taśmie do EKG. Wynik zapisu takiego badania jest nazywany elektrokardiogramem, który jest potem odpowiednio interpretowany przez kardiologa. Badanie EKG dostarcza takich informacji, które pozwalają wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu czy problemy z napływaniem krwi do serca.
Badanie EKG metodą Holtera
Jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w gabinecie kardiologicznym jest EKG. Specjalną odmianą badania EKG jest metoda Holtera. Holter jest specjalnym urządzeniem, którego zadaniem jest monitorowanie akcji serca przez określony czas. Zwykłe badanie EKG różni się od Holtera EKG tym, że podstawowe badanie trwa kilka minut, co nie zawsze jest wystarczającym pomiarem akcji serca. Badanie Holterem trwa jednak dłużej i pozwala wykryć pewne nieprawidłowości akcji serca w ciągu całej doby. Holter EKG jest urządzeniem, które jest nakładane na 24 lub 48 godzin. Kardiolog zleca badanie Holterem EKG w sytuacji, kiedy zwykłe badanie okazuje się niewystarczające. Holter pozwala na zweryfikowanie różnych zaburzeń dotyczących pracy serca, ocenę skuteczności wdrożonego leczenia antyarytmicznego oraz ocenę sprawności wszczepionego rozrusznika serca. Gabinet kariologiczny oferujący badanie Holterem EKG posiada odpowiedni sprzęt pozwalający na całodobowy zapis akcji serca. Holter EKG sprawdza się w wielu sytuacjach oraz pomaga w wykryciu różnych nieprawidłowości związanych z akcją serca.
Jak znaleźć dobrego kardiologa
Z usług kardiologa korzysta wielu pacjentów w celu postawiania diagnozy chorób i wad serca oraz w celach kontrolnych po przebytych już chorobach. Kariolog, tak samo jak wielu innych lekarzy, może świadczyć swoje usługi w prywatnym gabinecie kardiologicznym. Znalezienie gabinetu kardiologicznego, który oferuje wykonywanie nieinwazyjnych badań kardiologicznych, nie jest trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście. Tak jak wiele innych gabinetów lekarskich, tak również gabinet kardiologiczny może posiadać własną stronę internetową, dzięki czemu pacjenci mogą łatwiej znaleźć kardiologa. Na stronie internetowej gabinetu kardiologicznego podane są takie informacje, jak zakres wykonywanych badań, dane kontaktowe czy też cennik usług. Najczęściej wykonywanymi badaniami w gabinetach kardiologicznych są UKG serca, EKG serca, wysiłkowe EKG serca oraz badanie EKG wykorzystujące metodę Holtera. Strona internetowa danego gabinetu kardiologicznego posiada wszystkie informacje potrzebne pacjentowi.
Zakres zabiegów kardiologii nieinwazyjnej
Kardiologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i wad serca oraz naczyń krwionośnych. Kardiologię można podzielić na inwazyjną oraz nieinwazyjną. Nieinwazyjna kardiologia jest taką specjalnością kardiologii, której działania nie ingerują bezpośrednio w ciało pacjenta. Gabinet kardiologiczny zajmuje się najczęściej wykonywaniem badań z zakresu kardiologii nieinwazyjnej. Kardiologia nieinwazyjna korzysta z technik, które pozwalają na otrzymanie ważnych informacji o stanie mięśnia sercowego bez konieczności ingerowania w ciało człowieka. Badania, które są wykonywane przez kardiologów bezinwazyjne, to między innymi UKG serca oraz EKG serca. Badania bezinwazyjne pozwalają na uzyskanie wielu potrzebnych kardiologowi informacji o stanie oraz pracy mięśnia sercowego. Kardiolog oferuje wykonywanie bezinwazyjnych badań w gabinecie kardiologicznym. Wiele badań kardiologicznych nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań, często są także bezinwazyjne oraz bezbolesne w przeprowadzeniu.